Naša Farnosť

Okolo roku 1280 rehoľníci Božieho hrobu, ktorí sa nachádzali na území mesta mali za potrebu vybudovať si Kostol.

Fotogaléria

Pozrite si našu fotogalériu, kde nájdete fotky z udalostí našej farnosti. 

Najnovšie fotky

Napíšte nám

Kontaktujte nás cez náš kontaktný formulár. Rýchla a jednoduchá forma ako nás môžeťe osloviť.

Liturgický program

 

Program a čas svätých omší  a pobožností v Hanušovciach n/T aj na filiálkach - v Pavlovciach, v Radvanovciach, v Babií a v Medziankach.

 

Kalendár

Páči sa vám stránka?

áno, páči sa mi - 67.9%
nie, nepáči sa mi - 3.6%
chcelo by to ešte doladiť - 28.6%
neviem to posúdiť - 0%

Celkový počet hlasov: 28
Hlasovanie je ukončené o: 14 sep 2016 - 00:00

Prihlasenie

Kto je on-line

Práve tu je 24 návštevníkov a žiadni členovia on-line

ŠTATISTIKA

TOPlist

Radvanovce

Kostol Panny Márie Ružencovej v Radvanovciach

 

 

Kostol v Radvanovciach bol pôvodne malou kaplnkou, ktorá však nutne potrebovala obnovu a prestavbu. Veriaci začali kostol obnovovať. Prestavba kostola trvala jeden rok. V roku 1968, na Sviatok Panny Márie Ružencovej, kostol posvätil hanušovský farár Alfréd Wilk. Na hlavnom oltári je namaľovaný obraz  Ružencovej Panny Márie. Bočné oltáre zdobia obrazy sv. Veroniky a sv. Antona Paduánskeho. V roku 1992 po rekonštrukcii vonkajšej fasády bol kostol posvätený farárom Jánom Švec-Bilým a 17. septembra 2000 bol kostol po komplexnej reštaurácii interiéru a exteriéru konsekrovaný.

 

Pavlovce

Kostol Svätého Petra a Pavla v Pavlovciach

Kostol v Pavlovciach sa začal stavať počas pôsobenia vdp. Antona Ďurčáka, farára v r. 1952 a bol dostavaný a posvätený Antonom Ďurčákom v r. 1956. Kostol je zasvätený apoštolom - sv. Petrovi a Pavlovi, ktorí sú zobrazení na hlavnom oltári. V kostole sa nachádza bočný oltár s vyobrazením Božského srdca Ježišovho a po bočných stranách kostola sú obrazy s jednotlivými zastaveniami krížovej cesty.

V roku 2000 počas pôsobenia vdp. Jána Švec-Bilého bol kostol zreštaurovaný a 4. júna 2000 bol konsekrovaný nový oltár.

 

Medzianky

Kostol sv. Michala v Medziankach

 

        Pôvodný gotický kostol zo štrnásteho storočia bol v roku 1748 takmer úplne prestavaný a po roku 1946 obnovený. jednoloďový kostol zo staršou gotickou svätyňou a pevnou masívnou vežou, ktorá bola v roku 1810 nadstavená a upravená je národnou kultúrnou pamiatkou.

      Naposledy bol opravovaný v roku 1993 a znova posvätený. Po bočných straných priečelia interiéru sú sochy Božského srdca Ježišovho a Panny Márie.Pomocnice kresťanov na ľavej strane. V kostole sa nachádza aj štrnásť zastavení krížovej cesty. Po rekonštrukcii sa 19.novembra 1992 uskutočnila na Sviatok sv. Michala slávnostná konsekrácia obnoveného kostola, ktorú vykonali štyria kňazi - miestny farár Ján Švec-Bilý, vdp. Juraj Macák, dekan na dôchodku z Kapušian a dvaja rehoľníci.

Babie

Kostol Všetkých svätých v Babí

 

Myšlienka postavenia kostola v Babí sa začala realizovať za aktivity pánov Juraja Ivana a Michala Marcinka z Babia a Jána Hermanovského z Vlače. Kostol bol postavený v relatívne krátkom čase dvoch rokov. To sa mohlo uskutočniť len za výraznej podpory miestnych veriacich, ktorí za účelom finančných zbierok navštívili veľké množstvo farností Košickej arcidiecézy. Kostol je zasvätený Všetkým svätým, čo znázorňuje maľba maliara Milkoviča nad hlavným oltárom. Zobrazení sú na nej svätci slovenského pôvodu, alebo tí, ktorí na území Slovenska pôsobili: sv. Cyril a Metod, sv. Gorazd, sv. Bystrík, sv. Andrej Svorad, sv. Benedikt, sv. Alžbeta Uhorská, sv. traja košickí mučeníci, blahoslavená sestra Zdenka, v blahej pamäti biskup Ján Vojtaššák a blahoslavený Peter Pavol Gojdič.

 

Kostol so slovenským nebom bol slávnostne konsekrovaný 28. septembra 1997. Prácu kostolníka vykonáva p. Marta Marcinková a vypomáha aj sestra Judida Harčariková z kongregácie Jesu sestier (CJ).

 

 

Kalvária

Hanušovská Kalvária


Iniciatívou veriacich a vtedajšieho farára Jána Švec-Bilého, bola farská záhrada v r. 1995 prestavaná na Kalváriu. Do zeme bolo osadených 14 drevených krížov, o ktorých starostlivosť sa prihlásilo a svojim podpisom sa zaviazalo starať 14 rodín z farnosti. V roku 2004 sa začala na Kalvárii stavať kaplnka a bola slávnostne posvätená v r. 2007. V pôstnom období sa na Kalvárii pravidelne v nedele v popoludňajších hodinách konajú krížové cesty za početnej účasti veriacich. Na sviatok Povýšenia Sv. Kríža, ktorý je 14. septembra, sa v kaplnke Kalvárie slávi odpustová sv. omša a Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej, ktorá pripadá vždy na druhý deň, sa takisto slávi na Kalvárii. 
 
 
Interiér kaplnky zdobí drevený kríž a drevená plastika Sedembolestnej Panny Márie. V kaplnke sa nachádza aj pevný kamenný oltár a ambona. Okrem toho, že sa Kalvária stala miestom pre krížové cesty a bohoslužby, hlavne v letných mesiacoch je čoraz častejšie využívaná k prechádzkam a oddychu, kde sa dá v tieni stromov a v blahodárnom tichu načerpať nielen duchovná, ale aj fyzická sila. Občas možno na Kalvárii stretnúť skupiny žiakov základnej školy, alebo birmovancov, alebo deti pripravujúce sa na I. sv. prijímanie, ktorí spolu so svojimi katechétmi toto miesto využívajú pre demonštračnú katechézu.
 

Webdizajn

Martin Antuš

Najlepšie Web stránky a E-shop.

Read More

Fotografické služby

Martin Antuš

Svadby-krsty-stužkové-Pr.Sv.Prijimania.

Read More