Naša Farnosť

Okolo roku 1280 rehoľníci Božieho hrobu, ktorí sa nachádzali na území mesta mali za potrebu vybudovať si Kostol.

Fotogaléria

Pozrite si našu fotogalériu, kde nájdete fotky z udalostí našej farnosti. 

Najnovšie fotky

Napíšte nám

Kontaktujte nás cez náš kontaktný formulár. Rýchla a jednoduchá forma ako nás môžeťe osloviť.

Liturgický program

 

Program a čas svätých omší  a pobožností v Hanušovciach n/T aj na filiálkach - v Pavlovciach, v Radvanovciach, v Babií a v Medziankach.

 

Kalendár

Páči sa vám stránka?

áno, páči sa mi - 67.9%
nie, nepáči sa mi - 3.6%
chcelo by to ešte doladiť - 28.6%
neviem to posúdiť - 0%

Celkový počet hlasov: 28
Hlasovanie je ukončené o: 14 sep 2016 - 00:00

Prihlasenie

Kto je on-line

Práve tu je 29 návštevníkov a žiadni členovia on-line

ŠTATISTIKA

TOPlist

Kostol

Okolo roku 1280 rehoľníci Božieho hrobu, ktorí sa nachádzali na území mesta mali za potrebu vybudovať si kostol. Tento ranogotický kostol bol a je zasvätený Panne Márii Nanebovzatej, z roku 1332 existuje farská pečať, na ktorej sa vedľa textu nachádza vyobrazenie patrónky chrámu, farnosti a mesta. Na základe doterajších poznatkov sa predpokladá, že pôvodný kostol bola dnešná svätyňa súčasnej stavby kostola, pozdĺžna stavba s jedným oltárom a jedným vchodom. V štrnástom storočí bol pôvodný kostol predĺžený a bola k nemu pristavená sakristia. Kanonická vizitácia farnosti z roku 1813 hovorí o „smutnom“ stave kostola, ale takisto dáva údaje o interiéri kostola, spomína hlavný oltár Nanebovzatia Panny Márie a bočné oltáre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie a oltár sv. Jána Nepomuckého. Vizitácia spomína aj maľby na stenách kostola: Premenenie Pána, Panna Mária, dva obrazy sv. Jána Krstiteľa. V roku 1882 bola obnovená strecha kostola, v roku 1895 bola nanovo zastrešená kostolná veža, v nasledujúcich rokoch bola opravená omietka, 7. novembra 1937 bol posvätený a následne osadený nový kríž na veži a v roku 1959 sa uskutočnili menšie korekcie na hlavnom oltári. V júli 1982 sa začala komplexná reštaurácia kostola, tak exteriéru, ako aj interiéru. Strecha kostola bola pokrytá medeným plechom, budova kostola bola izolovaná, v priebehu roka 1983 vnútrajšok chrámu dostal novú omietku a nový náter.

V roku 1984 sa pokračovalo výmaľbou kostola, ktorú viedol umelec Adolf Cerhák z Červeného Kostelca. Práce boli ukončené 6. októbra 1984. 

 
Posledná renovácia kostola sa uskutočnila v roku 1997. V spolupráci s pamiatkovým úradom bola zreštaurovaná svätyňa a archeologicky odkrytý a následne uzavretý vchod do krypty pod ňou. V kostole bola uložená nová dlažba, osadené nové okná, nový oltár – bohoslužobný stôl a ambona z mramoru, tiež boli zmenšené bočné oltáre a hlavný oltár a obnovené boli všetky nástenné maľby a sochy. Umelecké práce viedol ak. maliar p. Milkovič. Bola zreštaurovaná kamenná krstiteľnica z 15. storočia a tiež ryté nástenné štíty s dvojitým kotvovým krížom z čias pôsobenia johanitov nachádzajúce sa vo svätyni, ako aj gotický strop s krížovou klenbou. Interiér kostola zdobia tieto sochy: na hlavnom oltári po bokoch obrazu Nanebovzatia Panny Márie – obraz hlavného oltára má rozmery 185 x 130 cm, sú sochy sv. Cyrila a Metoda – výška 125 cm, na ľavej strane na konci svätyne je bočný oltár so sochou sv. Jozefa pestúna v strede – 135 cm, po bokoch sú sochy sv. Anny – 100 cm a sv. Jána apoštola – evanjelistu – 100 cm. Na pravej strane sa nachádza bočný oltár so sochou a ku cti Božského srdca Ježišovho v strede – 150 cm, po stranách sú sochy Panny Márie Lurdskej – 105 cm a sv. Alžbety – 105 cm. Okrem nich sa pri bočnom vchode nachádza socha sv. Antona – 100 cm.

Po pravej strane bočného oltára sa zhotovuje Boží hrob, na ľavej strane jasličky.

Webdizajn

Martin Antuš

Najlepšie Web stránky a E-shop.

Read More

Fotografické služby

Martin Antuš

Svadby-krsty-stužkové-Pr.Sv.Prijimania.

Read More